Menu

Vücudun İhtiyacı: B Vitamini ve Faydaları 

B grubunda yer alan vitaminler, suda eriyebilen vitaminlerdir. Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde bu vitaminlerden bolca yer alır. Ayrıca B grubu vitaminleri, yeşil yapraklı sebzelerde de yer alır. Ayrıca kuru meyvelerden de B vitaminleri kolaylıkla alınabilir. B grubunda yer alan vitaminler, vücuttaki karbonhidratları yakar, hormonların üretilmesini sağlar ve ağız, cilt ve dil dokusunun sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca öğrenme ve hafıza gibi durumlarda da B grubunda yer alan vitaminler oldukça etkilidir. Bu nedenle unutkanlık, konsantrasyon gibi durumlarda sorun yaşayan insanlar için B grubu vitaminlerini alabilecekleri yiyecekler önerilmektedir. Tüm vitaminlerin kendine özgü farklı faydaları yer alır. Ancak B vitaminleri vücuttaki zihinsel ve fiziksel gelişime büyük katkı sağlamaktadır. İnsan bedeninin gerektiği kadar tüm vitaminler alması, sağlıklı olmasının en büyük anahtarıdır.

 B1 Vitamini Ne İşe Yarar? 

B grubunda yer alan en önemli vitaminlerden bir tanesi b1 vitaminidir. Enerji metabolizmasında rol alan ve enerji açığa çıkarmaya yarayan b1 vitamini, tiamin olarak bilinmektedir. Vitamin, aynı zamanda sinir sistemine de yardımcı olur ve aynı zamanda insanın daha sağlıklı olmasının sağlayan önemli bir vitamindir. B1 vitamini vücutta eksik olduğunda sinirlilik hali, depresyon, yorgunluk, hafıza sorunları ve dikkatte azalma gibi sorunlar görülmektedir. B1 vitamininin eksikliği fazla olduğunda ise vücutta beriberi hastalığı görülebilir.

 B2 Vitamini Ne İşe Yarar? 

B2 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında büyük bir rol oynamaktadır. Vücutta antioksidan özelliği göstermesinden dolayı çok faydalıdır. B2 vitamini özellikle deri rahatsızlıklarının çıkmasında etkilidir. Bu vitaminin azlığı gibi bir durumda deride yaralar ve çatlaklar, dudak ve dilde bazı yaralar ve iltihaplar görülebilmektedir.

 B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

Halk arasında eksikliğinden en çok bahsedilen vitamin B12’dir. Eksikliğinde ciddi rahatsızlıklar oluşturabilen bu vitamin, merkezi sinir sisteminin sağlığı açısından etkilidir. Tıpkı b1 vitamini gibi vücuttaki kan hücreleri gibi alyuvarların oluşmasına katkı sağlar ve aynı zamanda üretimde de büyük rol oynar. B12 vitamini insan vücudunda eksik olduğunda hafızada zayıflamalar görülebilir. B12 vitamini eksik olduğunda anemi, sinir sisteminde bozukluklar görülebilir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir