Menu

Son Dönemin En Popüler Saat Markaları

Mısırlılar, MÖ 4000’lerde, fark etmişler ki, Güneş, her gün belirli bir düzenle doğuyor ve batıyor. Güneşin bu hareketinden yaralanarak güneş saatini icat etmişler öncelikle… Güneş saatinde dik duran bir cismin güneşin geliş açısına göre oluşturduğu gölge boyuna bakılıyor ve böylece saat hesaplanıyordu. Ancak, bir sorun vardı. Çünkü geceleri Güneş yoktu. O zaman Antik Mısırlılar da kum saatini ve su saatini icat ettiler.

İşte saatler böyle girdi hayatımıza… Sonra sürekli bir geliştirme başladı. Mesela 1524 yılında Alman kilit ustası Peter Henlien, tarihin bilinen ilk kurmalı saatini yaptı ve tarihe geçti. 1600’lü yıllarda ise saatler adeta takı niyetine kullanılıyordu ve mücevher değerindeydi. O zamanlar saatlerin büyük bir kısmı İsveç ve İngiliz üreticiler tarafından yapılıyordu. Ertesinde George Graham, sarkaçlı saat yaptı ve bu saat, dakikliği ile mevcut zamanda çığır açmıştı. 1800’lerde saniye ilk kez ceplere girdi, 1952’de ise pilli saatler üretildi. Uzun bir süre mücevher kadar değerli olan saatler geçen zaman ile gelişti, gelişti ve her an, her yerde bulunabilecek bir hale geldi. Tabi ki aynı zamanda büyük bir ihtiyaç haline…

Gelişen teknoloji, üretim şartları ve dizginlenemez tasarımcıları sayesinde bugün birçok firma, birbirinden güzel saatlerini tüm dünya ile paylaşıyor. Biz de bu yazımızda sizin için son dönemde oldukça popüler olan, ürettiği saatler ile dünyada çığır açmış saat markalarını derledik.

1-Welder

Tasarım denince akla gelen ilk markalardan biri Welder. Sade tasarımı ve çeşitli koleksiyonları tüketicisine bayana ve erkek kolsaati modelleri konusunda çeşitlilik sunuyor. WelderMoody, 3 farklı kasa büyüklüğü ve 3 farklı kayış seçeneği sunuyor; deri, hasır ya da nato… WeldertheBold’u tanımlamak için ise şu kelimeler yeterli; Vintage kasalar, eskitilmiş deriler, çok boyutlu kadranlar…

2-Rolex

Bir İsviçre markası olan Rolex, genellikle bir seçkinlik simgesi olarak tanımlanır. Dünyanın en büyük lüks saat üreticisi olan Rolex, günlük 2000 adet saat üretir. Rolex firması birçok konuda ilklere sahiptir. Örneğin ilk su geçirmez saat burada üretilmiştir. Söylenenlere göre, bir Rolex saatin üretime başlaması ile fabrikadan çıkması arasında en az iki yıllık bir zaman dilimi mevcut.

3-Swatch

Yine bir İsviçre markası… Welder ve Rolex’ten farklı olarak Swatch, spor saat üretiminde de oldukça gelişmiştir. Çok sayıda koleksiyona sahiptir. Örneğin Mosaici&More koleksiyonunda, çok canlı ve çarpıcı renkleri kullanmış, kayışlara harika desen detayları ekleyerek özellikle gençlere hitap etmeyi başarmıştır. Swatch Irony serisi ile ise, daha ağır ve şık modelleri paslanmaz çelik ya da alüminyum kasalar ile kullanıcılarının beğenisine sunar.

4-Lacoste

Lacoste, Fransa’nın en önemli giyim ve aksesuar markalarından biridir. Kıyafetlerinde kullandığı farklı ve baskın renkleri saatlerinde de kullanan Lacoste, özellikle harika yeşili ile göz dolduruyor. Renk seçimi konusunda iddialı ve başarılı renkleri kullanıyor. Erkek ve Kadın koleksiyonu oldukça geniş. Genellikle tarzına uygun olarak spor saatler üretse de, klasik saatleri ile de göz dolduruyor.

5-Diesel

1978 yılından bu yana cesur, aslı ve havalı bir kimliğe sahip olan Diesel, bu özgür ve yenilikçi ruhunu ürettiği saatlere de yansıtıyor. Özellikle genç nesle hitap eden ve bu neslin ruhunu hem giyim hem de aksesuarlarında sonuna kadar kullanıyor. Saatlerinde deri, metal, seramik, silikon, sera plastik ve tekstil gibi kayış malzemeleri kullanarak çeşitliliğini arttırıyor. Farklı renk seçeneklerini ise tarzını saati ile tamamlamak isteyen tüketicilerinin beğenisine sunuyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir