Menu

Fitness Yaparken Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Spor yapan bireyler, beslenmesine herkesten çok dikkat etmesi ve özellikle protein miktarını vücudun hızlı ve doğru bir şekilde şekillenebilmesi için çok iyi ayarlaması gerekmektedir. Ancak birçok nedenden dolayı yeterli protein doğal besinlerden alınamayabilir. Bu durumda en sağlıklı seçenek, iyi bir protein tozu kullanımı ile yeterli takviyeyi hızlı ve pratik bir şekilde sağlamaktır. Whey protein ise yüksek aminoasit miktarı, doğal içeriği ve hızlı emilimi sayesinde, protein tozları arasında en doğru tercih olarak bilinir. İhtiyaç duyan herkes protein tozu kullanabilir ancak nasıl kullanılması gerektiğine dikkat edilmesi çok önemlidir. Fitness yaparken protein tozunun nasıl kullanılmasına dikkat edilmesi ve en iyi protein tozları arasında bir seçim yapılması ile, daha kısa sürede kas kütlesi arttırılabilir. 
 
Spor öncesi ve sonrası, vücudun toparlanması, gerekli enerjiyi alması ve kas kütlelerinin onarımı için önemli süreçlerdir. İyi bir antreman sürecinden sonra hemen protein alımı sağlanması çok doğru değildir. Fitness sonrası en az 1 saat geçmeli ve vücut dinlendikten sonra protein tozu alımı gerçekleştirilmelidir. Zamanlamanın da en az beslenme ve egzersiz kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Antreman esnasında yorulan ve yıpranan kaslar, protein tozları ile yeniden şekillenir, onarılır ve güç kazancı sağlanır. Whey protein çok güçlü ve doğal bir içeriğe sahip olduğu için, spor sonrası toparlanmada da hızlı bir sonuç verecektir. 
 
Spor öncesinde vücut enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Vücudun antreman için uygun hale gelmesinde de yine protein tozu faydalı olacaktır. En uygun protein tozları fitness öncesi alınmalı ve bu süre yine en az 1-2 saatlik bir süreci içermelidir. Protein tozunu kullanıp hemen spora girmek çok doğru bir tercih değildir. Vücudun aldığı proteini işlemesi için ona zaman tanınmalı ve enerjinin depolanabilmesi için de süreye ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır. 
 
Fitness sonrası bir gün dinlenmeye ayırmak ve kasların toparlanmasını beklemek çok önemlidir. Peki bu günde de protein tozu alınmalıdır mı diye çok merak edilir. Elbette dinlenen kas kütlelerini bir yandan yeterli protein ile desteklemek gerekiyor. Bu nedenle dinlenme günlerinde de daha az miktarda olması şartı ile kullanımı sağlanabilir. Özellikle kilo almaya çalışan bireyler açısından bu faydayı da sağlayacak olması bir gerçek. Uyumadan önce son öğün olarak ya da bir ara öğün takviyesi olarak dahi kullanılabilen protein tozları, yeterli miktarda alındığı sürece bir zarar oluşturmayacaktır. 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir