Menu

Erkekler de Pilates Yapmalı mı?

Erkekler arasında genel olarak, pilatesin sadece bayanlar için kurgulanmış bir spor olduğu ön yargısı hakim. Gerek reklamlar ve gerekse bu sporu yoğun uygulayan kitle olarak bayanların ön plana çıkması elbette bu ön yargının gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Erkekler de Pilates Yapabilir mi?

Elbette… Pilates, bayanlar için olduğu kadar, erkekler için de oldukça faydalı bir spordur. Özellikle esneklik ve kas kuvvetini arttırmak amacıyla erkeklerin de pilates yapması, son yıllarda bir çok spor otoritesi ve doktorun önerileri arasına girmiştir. Spor yapmak, insanların günlük yaşantılarında kendilerini daha dinamik ve bedensel olarak rahat hissetmesini sağlar. Pilates de, bedensel olarak esnekliği arttıran bir spor dalı olması sebebiyle (bununla birlikte çok ağır bir spor olmaması sebebiyle) erkeklerin de tercih ettiği sporlar sıralamasında hızla yükselmektedir. Erkeklerin, sıkça yaptığı sporlar arasında bulunan ağırlık kaldırma temeline dayalı sporların erkeklerde çeşitli duruş bozukluklarına sebep olabildiği bilinen bir gerçek. Bu gerçeğin yanında artık her fitness salonunda bulunan pilates spor topları ile standart ağırlık antremanlarınızın yanına pilates çalışmaları da eklerseniz, olası duruş bozukluklarını düzelten bir çalışma yapmış olursunuz.

Fitness ve Pilates

Fitness çalışmaları, temelinde güçlü olan ve daha doğrusu büyük olan kas gruplarını güçlendirmekte faydalı bir  çalışma iken, küçük kas gruplarında yeterli etki gösterememektedir. Pilates, bu kaslarda da güçlenme sağlayıp bunun yanında denge ve esneklik konusunda da güçlenme sağlamaktadır. Günümüzde çoğu fizyoterapist, fizyoterapi seanslarının ardına mutlaka pilates çalışmaları da önermektedir.

mega pilates göztepe

Uzun lafın kısası, pilates çalışması her erkek için hem destekleyici hem de tek başına yapılması konusunda önemli bir spor aktivitesidir. Bu konuda Mega Pilates Terapi Merkezinden daha detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Site adresi: www.pilatesterapi.com
PDF Döküman: http://docdro.id/FlHiJXj
Tanıtım Metni: Göztepe Pilates

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir