Menu

Baş Ağrıtan 6 Gıda

Baş ağrısı biz insanlarda en çok görülen rahatsızlıktır. Bazen öyledir ki kafamızı yerinden sökmek isteriz. Canımız yanar. Kimimiz hemen ağrı kesicilere, kas gevşeticilere koşarız; kimimiz de kahve, çay içer geçmesini bekleriz.

Baş ağrınız sürekli devam ediyor ve çekilmez bir hal alıyorsa; doktora da gittiyseniz ve bir sorun çıkmadıysa; hiç düşündünüz mü belki de baş ağrınız yediğiniz yemeklerden kaynaklanıyor olabilir?

Bazı gıdalar bir çok işlemden geçtikleri için vücutta bağışıklık sistemini etkilerler ve baş ağrısına yol açarlar. Sizin için bu gıdaları sıraladık. Kendinizi bir test edin, günlük yaşamanızda sıkça tükettiğiniz gıdalardan biri bu listede olabilir. Hepsi gerçekten çok güzel gıdalar ve yemeği tam anlamıyla kesemeseniz de azaltmanızda fayda var.

1.Küp Şeker

01

Ham şeker küp şekere dönüştürülürken çeşitli işlemlerden geçer. Şeker kamışı lifleri, üzerlerinde bulunan toprak ve bakteri kalıntılarından arındırılmak için yıkanır,kaynatılır, filtrelenir ve kurutulur. Bu işlemlerden geçen rafine şeker bağışıklık sisteminizi etkileyebilir ve baş ağrısına ya da migrene sebep olur.

2.Yer Fıstığı ve Kabak Çekirdeği

02

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre yer fıstığı ve kabak çekirdeği baş ağırısına neden olabiliyor. Çünkü bu gıdalar tiramin adı verilen doğal bir amino asit içerir. Tiramin, beyindeki kan akışını arttırır ve damarları kasılmasına neden olur. Bu da baş ağrısı yapar.

3.Soya Sosu

03

Yiyeceklerinizi lezzet vermesi amacıyla kullandığınız soya sosu başınızı ağrıtan bir neden olabilir. Soya sosu, fernmante edilmiş soya fasülyesinden üretilir. İçeriğinde de yüksek seviyede tuz bulunur. Fazla tüketimi ölüme dahi yol açabilir. Çoğunlukla Çin yemeklerinde bulunur.

4.Zeytin ve Zeytinyağı

04

Aslında bir çok derde deva olan zeytin ve zeytinyağı herşeyin fazlası zarar mantığı ile aşırı tüketildiğinde baş ağrısına neden olur.

5.Eski Peynirler

6f2b552cd84ae409b7fba9db3fe80a08

Yıllandırılmış peynirler vardır bilirsiniz; kimi 40 gün, kimi 6 ay, kimi yıllarca süren bir yaşlandırma evresine sokulur. Bu peynirlerden birini seviyorsanız ve yiyiyorsanız aşırıya kaçmanız durumunda başınız ağrıyabilir. Ayrıca bu peynirler yüksek tansiyona ve alerjiye yol açar.

6.Kırmızı Şarap

05

Kırmızı şarap koyu renkteki üzümlerden üretilir. Fermantasyon ve yıllandırma gibi işlemlerden geçer. Şarapta tıpkı yer fıstığı gibi yapısında tiramin bulundurur ve baş ağrısına neden olur.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir